fbpx

Nejvyhledávanější ventilátory s předním panelem Vents LD s TURBO výkonem pouze v naší nabídce!

Objevit

Praktické rady, jak se zbavit plísně v koupelně

Černá plíseň v koupelně je velmi vážný problém, který vyžaduje rychlé řešení, protože nejenomže kazí interiér koupelny, ale zároveň má i negativní dopady na zdraví obyvatel bytu. Bohužel plísně v koupelně nejsou žádnou raritou, neboť v této místnosti neustále cirkuluje vlhký vzduch, jež pro ně vytváří ideální prostředí. Naštěstí zbavení se plísní není žádnou nepřekonatelnou překážkou, s jejím poražením totiž dokáží pomoci nejenom průmyslově vyráběné specializované výrobky, ale i celá řada věcí, jež máte běžně doma. Jak se zbavit plísně v koupelně?

Přesně na toto si odpovíme na následujících řádcích, jež jsou praktickým průvodcem, jak vyčistit sprchový kout od plísně či jak odstranit plíseň ze silikonu (bude fungovat i na to, jak odstranit plíseň z gumy), protože plísně se mohou v koupelně držet skutečně na všech místech. Stejně tak vám prozradíme, jaké přípravky používat na cestě za tím, jak odstranit černou plíseň v koupelně. Myslíme i na prevenci, tudíž se dozvíte, jak správně odvětrávat koupelnu. Dozvíte se tedy vše potřebné pro to, jak na plíseň v koupelně.

Prevence proti plísním

Za hlavní příčiny vzniku plísní je považováno špatné větrání a nerovnoměrné vytápění místnosti. Proto je potřeba po koupání nezapomenout na důkladné vyvětrání místnosti. Pamatujte tedy na to, že koupelna by měla být vytápěná a odvětrávaná, pokud se chcete vyvarovat výskytu plísní. Nezapomeňte používat ventilátory do koupelnyJak vybrat nejlepší ventilátor do koupelny?

Ani to však nemusí stačit, neboť důvody pro výskyt plísní mohou být také nekvalitní izolace či trhliny ve zdivu, případně problémy s kanalizací a rozvodem vody. Zkrátka plísně se mohou v koupelně vyskytnout relativně snadno.

Vsaďte na ověřené chemické prostředky

Naštěstí ale existuje několik ověřených způsobů, jak bojovat s plísněmi v koupelně. Pokud houba (ano, plísně jsou skutečně jedním z druh hub) ještě nepronikla příliš hluboko do povrchu, tak se jí můžete zbavit pomocí chemikálií, které lze zakoupit prakticky v každé drogerii. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit nechtěných černých skvrn na zdech koupelny, je pochopitelně použití protiplísňových chemikálií.

Nejoblíbenější a nejúčinnější chemické prostředky

Chemikálie pro domácnosti, které obsahují chlór

Tyto směsi jsou výbornými pomocníky v boji proti plísním. Nejenže ji dobře odstraňují, ale také vydezinfikují zasažené plochy. Zároveň slouží jakožto prevence – v oblastech ošetřených směsí obsahující chlór se v budoucnu nebudou objevovat skvrny od plísní. Mezi oblíbené chemikálie s chlorem patří kupříkladu Fungispray či DetaStop.

Speciální antifungální přípravky

Mají destruktivní účinek na všechny druhy hub, plísní, patogenních bakterií a mikroorganismů. Obsahují mikrobiocid ve formě kvartérního amonia. Jedním z takových produktů je například Chlorex

Plíseň v koupelně
Plíseň v koupelně

Domácí pomocníci v boji proti plísním

V každé domácnosti najdete hned několikero věcí, které vám pomohou zbavit se černé plísně. Konkrétně s odstraněním plísně z koupelny vám mohou pomoci:

 • prášek do pečiva
 • antiseptická činidla – peroxid vodíku, manganistan draselný
 • výrobky obsahující silné kyseliny –⁠⁠⁠⁠⁠ např. octovou
 • síran měďnatý

Nejúčinnější z tohoto seznamu je pak použití směsi peroxidu vodíku a octa, doplněné o jedlou sodu.

Zde je pak postup, jak pomocí těchto domácí přípravků zatočit s plísněmi:

 1. Nastříkejte ocet na místo postižené plísní, po hodině setřete houbičkou s jedlou sodou, jejíž složení má na plíseň destruktivní účinek;
 2. Pokud máte doma peroxid vodíku, tak otřete postižené místo hadříkem namočeným v roztoku a po 20 minutách opláchněte teplou vodou.

Mějte však na paměti, že peroxid vodíku může povrch obarvit, takže by se neměl používat k čištění látek a nábytku. Nicméně plísně se většinou drží na kachličkách koupelny a k jejich čištění je naprosto vhodný.

Co na plíseň v koupelně
Co na plíseň v koupelně

Jak připravit koupelnu, aby odstranění plísně bylo co nejefektivnější?

Pakliže již máte vybráno vhodné čistidlo, tak nastává nejvyšší čas připravit sebe i koupelnu pro čištění od plísně. Co všechno budete potřebovat, abyste účinně odstranili plíseň?

 1. Připravte si hadříky či houbičky na utírání a kbelík.
 2. Chybět by neměla ani nádoba na ředění čisticí směsi, stříkací láhev pro stříkání směsi na spáry dlaždic napadených plísňovými skvrnami (plíseň ve spárách v koupelně).
 3. Abyste předešli chemickým popáleninám a vystavení pokožky plísním a prachu, tak používejte respirátor a gumové rukavice.
 4. Před aplikací čisticích prostředků je potřeba povrch důkladně očistit, ideálně kovovým kartáčem. Hůře přístupné spáry i černé skvrny na silikonu lze vyčistit zubním kartáčkem – pochopitelně pro tyto účely použijte starý a již nepotřebný kartáček.
 5. Před zahájením nánosu chemikálií na plísně si pečlivě přečtěte pokyny výrobce na produktu.

Poté nalijte přípravek do rozprašovače a nastříkejte ho na zeď s obklady. Nechte chvíli působit, ve většině případů stačí 20 až 30 minut. Ani po samotném nánosu ale vše ještě nekončí. Poté je totiž ještě potřeba vše očistit vodou a hadříkem. Doporučujeme povrchy opravdu důkladně vysušit, a to i například pomocí fénu.

Jak odstranit plíseň v koupelně pomocí jedlé sody?

Jedlá soda je přírodní a šetrný prostředek proti plísním. Můžete ji použít i samostatně. Naneste ji na plísní napadené místo, nechte 15 minut působit a poté setřete vlhkým hadříkem. Jedlá soda je ideální pro dezinfekci sprch a van.

Jak se zbavit plísně ve sprše
Jak se zbavit plísně ve sprše

Případně zubní kartáček trochu namočte vodou a na štětinky dejte trochu jedlé sody. Poté čištěte spáry napadené plísní dokud skvrny úplně nezmizí. K čištění pomocí rozprašovače je nutné k jedlé sodě přidat ještě alkoholové nebo antiseptické přípravky.

Jak odstranit černou plíseň v koupelně pomocí octa?

Nejjednodušší a nejlevnější variantou, jak odstranit černé spáry v koupelně je obyčejný vinný ocet. Naplňte ho do rozprašovače (ideálně v poměru 1:1 s kyselinou octovou) a jednoduše postříkejte plísní zasažené stěny (může být i plíseň na stropě). Po pár minutách směs smyjte a zbytkovou vlhkost setřete hadříkem. Ocet je šetrný k životnímu prostředí a netoxický, takže je ideální pro ty, kteří preferují ekologické řešení.

Jak odstranit plíseň ze spár v koupelně pomocí bělidla a síranu měďnatého?

Jak vyčistit spáry od plísně? Kupříkladu pomocí bělidla, jež zabraňuje opětovné infekci touto houbou, i když budete muset vydržet jeho štiplavý zápach. Při čištění platí pravidlo – litr bělidla na kbelík vody. Výhodou je, že ani není potřeba umývat povrchy koupelny.

Co se týče čištění pomocí síranu měďnatého, tak ten nalijte v množství 50 gramů do kbelíku s 5 litry vody. Oproti ostatním ale počítejte s delším časem působení, konkrétně tuto směs nechte nanesenu 2 až 3 hodiny. Poté ji očistěte a opláchněte. 

Čím dále lze odstranit plíseň v koupelně?

Co na plíseň v koupelně? Pro boj s plísní v domácnosti existuje i několik dalších jednoduchých a účinných prostředků. Pro agresivnější boj s plísní se kupříkladu hodí roztok modré skalice. Nanáší se v několika vrstvách štětcem a je ideální pro ošetření stěn koupelny před malováním.

Další levná a účinná možnost je hašené vápno. Smíchejte ho s vodou do kašovité konzistence a naneste na zasažené stěny. Po zaschnutí vápno smyjte vodou.

Kromě výše uvedených prostředků existuje i mnoho dalších komerčních produktů určených k boji s plísní. Při jejich výběru se vždy řiďte návodem na použití a bezpečnostními pokyny.

Pamatujte, že kromě dezinfekce je důležité také odstranit příčinu vzniku plísní. To znamená zajistit dostatečné větrání, eliminovat vlhkost a zabránit pronikání vody do stěn.

Praktické rady pro zažranější a rozsáhlejší plísně

Jestliže už tato v domácnosti nevítaná houba pronikla hluboko do povrchu, budete s ní muset bojovat důkladněji s dopomocí nástrojů. Pomocí špachtle nebo podobného nástroje odstraňte část omítky, která je napadena plísní. Následně vše ještě postříkejte speciálním antifungálním prostředkem a až poté obnovte omítku v poškozené oblasti. Vaši koupelnu tím ochráníte před opětovným výskytem plísní na dlouhou dobu. Pokud ještě nebyla provedena, tak smysl dává i instalace ventilátoru do koupelny. Poradíme vám, jak správně zapojit ventilátor.

Alternativní metody odstranění plísně

Věděli jste, že zbavení se plísní lze provést i pomocí mikrovlnné metody? Je tomu skutečně tak, neboť touto metodou lze odstranit skvrny od plísní. Výhodou je, že při ošetření působí mikrovlny bodově, a to přímo na zasažená místa. 

Toto ošetření se provádí pomocí speciálního zařízení, které generuje elektromagnetické vlny a vytváří vibrační procesy molekul vody v mikroorganismech. Tento proces probíhá nejintenzivněji v místech s vysokou vlhkostí, tedy i v koupelně. Za zmínku stojí, že mikroorganismy hub se skládají z téměř 90 % vody a v důsledku toho dochází k jejich zahřívání rychleji. To vše umožňuje rychlé zničení plísní.

Vyplatí se používat i protiplísňový silikon (jinak se drží plíseň na silikonu v koupelně), protiplísňový nátěr, stejně tak hodit se může i protiplísňová penetrace. Společně totiž dokáží koupelnu efektivně ochránit před vznikem plísňových skvrn a plísní – je však potřeba počítat s vyššími náklady. Nicméně za ně to rozhodně stojí, neboť stěny koupelny zůstanou díky nim vždy překrásné a hlavně bez nevzhledných a zdraví škodlivých plísní. 

Nejsou to jen upíři, kteří milují tmu. I plíseň totiž miluje tmavé místnosti. Proto je jednou z možností boje s plísní v koupelně sluneční záření. Houba není květina, sluneční světlo ji zabije. Ale bohužel při současném uspořádání většiny koupelen se s tím nepočítá a vyrábí se bez okenních otvorů.

Proč je černá plíseň nebezpečná? 

Venku v přírodě nejsou plísně (respektive plísňové spory – sloužící k nepohlavnímu rozmnožování) schopny způsobit významné poškození lidského zdraví. Jiná věc je, pokud se plíseň objeví v domě. Černá plíseň ve sprchovém koutě – plíseň ve sprše , vaně či plíseň v koupelně na stropě je pro člověka obzvláště nebezpečná, protože pára otevírá póry, což usnadňuje pronikání spor do těla. Spory plísní se dostávají do lidského těla i dýchacími cestami. Nebezpečné pro lidi nebo zvířata jsou zejména mykotoxiny, které plísně produkují.

Ty mohou být v kombinaci se sníženou imunitou velkým problémem, a to zejména u dětí – jsou pozorovány častá nachlazení a zápaly plic. Nebezpečí plísně tedy spočívá v tom, že vyvolává onemocnění dýchacích cest a negativně ovlivňuje astma a alergie. Nejnebezpečnější karcinogenní účinek pak může vést dokonce až k rakovině.

Závěr 

Dobrou zprávou je, že plísní v koupelně se je možné relativně snadno a rychle zbavit. Je však lepší zabránit výskytu škodlivých plísňových spor v uzavřených prostorech – logicky nejúčinnějším způsobem boje s plísní je tedy předcházet jejímu výskytu. Proto stojí za to dodržovat pravidla prevence v koupelně. Rozhodně pravidelně používejte ventilátory.

Zdroje:

https://www.mirashowers.co.uk/blog/how-to/how-to-prevent-get-rid-of-mould-in-the-bathroom

https://www.mall.cz/objevte-ucinne-zpusoby-jak-odstranit-plisen-v-koupelne

Daniel Kovalčík
Daniel Kovalčík
2 dubna, 2024

Jsem SEO specialista a technologický nadšenec s přesahem do vzduchotechniky. V Primavent pomáháme lidem i firmám s tím, jak vhodně vyřešit rozvod vzduchu.