fbpx

Nejvyhledávanější ventilátory s předním panelem Vents LD s TURBO výkonem pouze v naší nabídce!

Objevit

Jak vybrat nejlepší ventilátor do koupelny

Víte, jak se zbavit nadměrné vlhkosti v koupelně? Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší ventilátor do koupelny nebo také ventilátor na wc. Zbavíte se tak vlhkosti, horké páry, ale také nepříjemných pachů.

Proč mít v koupelně ventilátor

Koupelna je místem, kde si každý z nás dopřává zasloužený odpočinek a relaxaci ve sprše nebo ve vaně. Použitím horké vody vzniká v koupelně nadměrná vlhkost. S ní přichází řada problémů, které je potřeba řešit. 
Dejte si pozor na plíseň. Ta může způsobit nejen zdravotní problémy, alergie a astma, ale také často poškozuje stěny a dokonce i nábytek. Nadměrná vlhkost v koupelně nepříjemně poškozuje nejen omítky, ale i dřevěný nábytek, doplňky a dekorace, které v koupelně máte. Všimli jste si také, že nadměrná vlhkost způsobuje v koupelně a na toaletě nepříjemný zápach?

Jak se vlhkosti zbavit

Větrání

Už při stavbě domu nebo rekonstrukci bytu myslete na to, jak se hodí mít v koupelně i na toaletě okno. Pokud jeho umístění není možné, otevřete alespoň dveře, a to jak po sprchování, tak koupání.

Odvlhčovač

Do koupelny se hodí umístit také odvlhčovač. Ten  dokáže vlhkost snížit až o desítky procent. Kromě koupelny a toalety se hodí i do jiných místností, kde vás trápí vlhkost.

Suché podlahy

Přemýšleli jste, proč je téměř nutností vždy v koupelně po sprše nebo koupeli utřít mokrou zem ručníkem nebo hadrem? Právě mokré podlahy schnou v koupelně nejdéle a zvyšují nepříjemnou vlhkost. 

Pořiďte si ventilátor

Ventilátor do koupelny je skvělým způsobem, jak odstranit vlhkost z koupelny. Ventilátor by měl být zapnutý minimálně po dobu 30 minut po každém použití koupelny. Právě správným větráním a použitím ventilátoru můžete výrazně snížit vlhkost v koupelně a zabránit tak vzniku problémů, které nadměrná vlhkost způsobuje.

Jak vybrat ventilátor

Výběrem správného ventilátoru do koupelny zajistíte správnou cirkulaci vzduchu a odstraníte vlhkost. Pravidelným použitím ventilátoru můžete předcházet problémům s plísní a vlhkostí. 

Před samotnou koupí ventilátoru do koupelny, stejně jako ventilátoru na wc, byste měli znát přesné rozměry dané místnosti. Je také dobré vědět, zda bude mít vámi vybraný ventilátor dostatečný průtok vzduchu pro vaši koupelnu. Rozhodně myslete na hlučnost a vyberte si typ ventilátoru, který splňuje vaše požadavky. Zajímejte se také o možnosti jednoduchého ovládání.

Ventilátor do koupelny vybírejte také podle těchto faktorů:

Typy ventilátorů

Mezi základní typy ventilátorů do koupelny patří axiální a radiální ventilátory. Ty se liší zejména úhlem sání a výfuku.

  • Axiální ventilátory jsou nejběžnějším typem ventilátorů do koupelny. Jsou relativně levné a snadno se instalují.
  • Radiální ventilátory jsou výkonnější než axiální ventilátory. Jsou také účinnější při odvádění vlhkosti a pachů z koupelny.

Ovládání ventilátoru

Zvolte si jednoduché ovládání ventilátoru, které vám bude vyhovovat. Je možné využít tlačítkový spínač, který je nejběžnější. Oceníte také snímač vlhkosti, kdy se ventilátor v koupelně automaticky zapne v případě, že je v daném prostoru vysoká vlhkost. Dalším typem ovládání může být také snímač pohybu, který ventilátor zapne, když do koupelny nebo na toaletu někdo vstoupí.

Velikost koupelny a výkon

Důležitou informací pro správný výběr ventilátoru je velikost koupelny. Podle výsledného prostoru můžete zhodnotit, jak daný ventilátor dokáže odvětrávat určitý objem vzduchu za hodinu. Pokud máte velkou koupelnu, vyberte si dostatečně výkonný a silný ventilátor.

Průtok vzduchu

Faktorem, na který byste měli dbát je také průtok vzduchu. Ten určuje, kolik vzduchu bude ventilátor odvádět z koupelny. Průtok vzduchu se měří v kubických metrech za hodinu (m³/h). Obecně platí, že pro koupelnu o rozloze 10 m² je potřeba ventilátor s průtokem vzduchu alespoň 70 m³/h.

Hlučnost

Při výběru ventilátoru do koupelny je nutné dbát také na hlučnost. Pokud máte rádi tichý chod a sebemenší zvuk vás ruší, zajímejte se o decibely, které jsou ventilátorem produkovány. Obecně platí, že pro koupelnu je vhodný ventilátor s hlučností do 30 dB.

Typ ventilátoru

Existují různé typy ventilátorů, včetně stropních, nástěnných a vestavěných modelů. Vyberte ten, který nejlépe vyhovuje uspořádání a vzhledu vaší koupelny. Nebojte se jej ladit stylem, vybavením, ale i barvou tak, aby nebyl rušivým elementem. 

Energie a účinnost

Ušetřete za energie kontrolou energetické náročnosti ventilátoru. Zajímejte se o to, kolik elektřiny ke svému fungování spotřebuje a vyberte si efektivní, ale zároveň nízkoenergetický ventilátor.

Montáž a instalace

Zjistěte si také, zda máte možnost instalovat ventilátor tam, kam ho přesně potřebujete. Je vhodné vybrat ventilátor do koupelny se snadnou montáží a instalací, kterou zvládnete bez problémů. Počítejte s tím, že některé modely složitějších ventilátorů vyžadují odbornou montáž.

Vzhled a design

Ventilátor by měl také ladit s designem vaší koupelny. Dostupné jsou různé styly a barvy. Dejte na první dojem a odpovězte si, zda se vám vybraný ventilátor líbí a zároveň splňuje požadované vlastnosti.

Časté dotazy k ventilátorům do koupelny

Jak vybrat správně ventilátor do koupelny?

Ptejte se známých, čtěte recenze a sáhněte po ověřeném výrobku. Doporučení od těch, kteří daný ventilátor mají a používají je velmi cenné. Nebojte se také obrátit na odborníky, aby vám pomohli s výběrem, ale například také s instalací a výslednou montáží.

Je nutné pořizovat si ventilátor?

Pokud se chcete zbavit vlhkosti v koupelně a chcete prodloužit životnost omítek, stěn, ale také stávajícího nábytku, ventilátor je téměř nezbytností. Pomůže vám udržet koupelnu suchou, čistou a bez nepříjemného zápachu.

Zdroje

FISCHER-UHLIG, Horst. Zdravé bydlení: zdravě stavět a modernizovat : osvědčené materiály a konstrukce. Praha: Ikar, 1999. ISBN 80-7202-443-4.
FALTÝNEK, Jiří. Koupelna: jak udělat správně koupelnu. Praha: Grada, 2010. Domácí dílna. ISBN 978-80-247-3589-4.

Daniel Kovalčík
Daniel Kovalčík
14 září, 2023

Jsem SEO specialista a technologický nadšenec s přesahem do vzduchotechniky. V Primavent pomáháme lidem i firmám s tím, jak vhodně vyřešit rozvod vzduchu.