Jak ušetřit za topení
Topení je jedním z největších nákladů v domácnosti. Většina z nás se tak snaží hledat způsoby, jak ušetřit a snížit tuto vysokou položku v rozpočtu. Inspirujte se způsoby, jak ušetřit za topení.
Ušetřit za topení není tak složité, jak by se zprvu mohlo zdát. Stačí dodržovat několik jednoduchých tipů a váš domov bude útulný a zároveň ušetříte výrazné množství z rodinného rozpočtu.
Obsah
Větrání
Napadlo by vás, že právě dostatečné větrání může vést k vytvoření ideálních podmínek, jak pro topení, tak pro komfortní bydlení? Pravidelné větrání je totiž nezbytné pro odvádění vlhkosti z domu. Vlhkost může způsobit kondenzaci, která může vést ke zvýšení spotřeby energie. Větrejte krátce a intenzivně. Otevřete všechna okna a dveře a vytvořte průvan. Větrejte alespoň dvakrát denně, a to vždy po dobu 10 až 15 minut.
Nastavte správnou teplotu
Nepřetápějte svůj domov tak, aby se v něm i špatně dýchalo a chyběl vám čerstvý vzduch. Ideální teplota v obytných místnostech je od 20 do 22 °C. Pokles teploty o jeden stupeň Celsia může snížit spotřebu energie až o 6 %. V koupelně a kuchyni můžete teplotu zvýšit o pár stupňů. V ložnici pak naopak můžete teplotu ještě snížit. V chladnější místnosti se vám bude lépe a kvalitněji spát.
Doporučené produkty
Zkontrolujte izolaci
Kvalitní izolace pomáhá udržovat teplo v domě. Pokud je váš dům nedostatečně izolován, budete muset topit více, abyste udrželi příjemnou teplotu. Izolace stěn, stropu a podlah pomůže udržet teplo v domě výrazně déle než pokud je váš dům nebo byt starší a bez izolace. V případě, že máte novostavbu, je zapotřebí nejen topit, ale i větrat, abyste nemuseli řešit problémy s vlhkostí a následně plísní.
Udržujte topení v dobrém stavu
Věděli jste, že pravidelná údržba topení může pomoci snížit spotřebu energie? Pravidelně kontrolujte veškeré topné prvky a odstraňujte prach a nečistoty. V případě potřeby si nechte topení pravidelně kontrolovat odborníkem. Je na místě také vyměnit nefunkční prvky v domácnosti nebo je alespoň nechat opravit.
Využijte technologie
Existuje řada moderních technologií, které mohou pomoci snížit spotřebu energie na vytápění. Mezi ně patří například termostaty s čidlem, které se automaticky přizpůsobí vašemu životnímu stylu, nebo tepelná čerpadla, která využívají energii ze vzduchu, vody nebo země. Zajímejte se o možné způsoby alternativního vytápění a vyberte si podle svých priorit to, co by vám vyhovovalo nejlépe.
Odvzdušněte radiátory
Odvzdušnění ústředního topení je důležitý úkon, který je třeba provádět pravidelně, abyste zajistili jeho správnou funkci a účinnost. Odvzdušněním odstraníte vzduch, který se může nahromadit v topném systému a způsobit jeho neefektivní provoz. Tento krok lze provést pomocí ručního nebo automatického odvzdušnění.
Nevíte, jak poznat, že je potřeba ústřední topení odvzdušnit? Ve většině případů vám napoví, pokud se topná tělesa rovnoměrně neohřívají, vytéká z nich voda nebo celkově topení nefunguje správně.
Příklad úspor
Při dodržení těchto tipů můžete ušetřit na vytápění až několik tisíc korun ročně. Například při snížení teploty v bytě o jeden stupeň Celsia můžete ušetřit až 6 % energie. Pokud byt o velikosti 70 m² vytápíte plynem, můžete tím ročně ušetřit až 1 200 Kč.
Doporučené produkty
Pořiďte si termostat
Pokud chcete ušetřit za topení, výrazně vám v tom pomůže pořízení si termostatu. Termostat je zařízení, které reguluje teplotu v místnosti. Existuje mnoho různých typů termostatů, od jednoduchých mechanických termostatů až po chytré termostaty, které lze ovládat pomocí aplikace v telefonu.
Proč si pořídit termostat?
Termostat vám může pomoci ušetřit peníze na vytápění. Pokud máte termostat, můžete nastavit teplotu v místnosti přesně podle svých potřeb. To znamená, že nebudete muset topit zbytečně, když jste pryč nebo spíte.
Jak vybrat termostat
Při výběru termostatu je třeba zvážit, jaký typ topení používáte a určení velikosti jednotlivých místností, kde chcete regulovat teplotu. Také je důležité brát ohled na vaše konkrétní potřeby a priority. Samostatná instalace termostatu je jednoduchá a pokud budete postupovat podle pokynů, které bývají k termostatu přiloženy, zvládnete to bez problémů sami.
Přesné nastavení teploty
Termostat vám umožní nastavit teplotu v místnosti přesně podle vašich preferencí. To může být obzvláště užitečné, pokud máte alergie nebo astma. Nastavte si nižší teplotu hlavně v místnosti, kde spíte.
Typy termostatů
Mechanický termostat
Mechanický termostat je nejjednodušší a nejlevnější typ termostatu. Tento termostat má obvykle stupnici, která vám umožní nastavit teplotu v místnosti.
Elektronický termostat
Elektronický termostat je pokročilejší typ termostatu. Tento termostat má obvykle digitální displej a umožňuje vám nastavit teplotu v místnosti s větší přesností.
Chytrý termostat
Chytrý termostat je nejmodernější typ termostatu. Tento termostat lze ovládat pomocí aplikace v telefonu. To vám umožní nastavit teplotu v místnosti, i když nejste doma.
Izolujte okna
Pro zajištění tepla, které vám nebude z vašeho bydlení unikat, izolujte okna. Právě ta jsou jedním z největších zdrojů úniku tepla v domě. Izolace oken vám pomůže výrazně ušetřit peníze na vytápění.
Vyberte si z několika ověřených způsobů, jak se dají okna izolovat.
Okenní fólie
Nainstalujte okenní fólii, což je tenká vrstva plastu, která se lepí na vnitřní stranu okna. Okenní fólie pomáhá udržet teplo v domě.
Závěsy a rolety
Přidejte do svého domu nebo bytu okenní závěsy a rolety. Okenní závěsy, případně rolety pomáhají blokovat studený vzduch zvenčí. Navíc vytvoříte dojem útulnějšího a příjemnějšího prostoru.
Utěsněte okna
Těsnění oken pomáhá utěsnit mezery mezi oknem a rámem. To oceníte hlavně v případě, že máte starší dům nebo byt. Hodí se to také pro dřevěná okna, které bývají často tím hlavním problémem.
Vyberte správné závěsy
Pokud si zařizujete bydlení nebo chcete vnést do své domácnost něco nového, vyberte si závěsy. Ty pomáhají blokovat studený vzduch zvenčí a udržet teplo v domě. V ideálním případě si vyberte závěsy z hustého materiálu, který bude dobře izolovat. Vyberte si závěsy s vrstvami, které poskytují ještě větší izolaci. Z tohoto důvodu oceníte také závěsy, které dosahují až na zem.
Rekuperační jednotka vám pomůže
Dalším způsobem, jak ušetřit za topení je pořízení si lokální rekuperační jednotky. Ujistěte se, že vyberete typ lokální rekuperační jednotky, která je dostatečně výkonná pro danou domácnost a která má funkce, které potřebujete.
Zvažte i velikost místnosti, kterou chcete ochladit. Pokud potřebujete rekuperační jednotku pro malou domácnost, postačí méně výkonná. Pokud potřebujete rekuperační jednotku pro větší domácnost, budete potřebovat jednotku s větším výkonem. Využijte moderní technologie a vyberte si přesně to, co chcete.
Doporučené produkty
Další tipy, jak se doma zahřát
Oblečte se tepleji
Pokud vám je zima, oblékněte se tepleji. Noste vrstvy oblečení, abyste mohli podle potřeby přidávat nebo odebírat oblečení. Nezapomeňte na teplé a hřejivé ponožky, protože od noh bývá většinou vždy největší zima.
Zahřejte se jídlem a pitím
Připravte si horký nápoj jako je čaj, káva nebo kakao. Stejně tak horká polévka vám pomůže zahřát se zevnitř. Vyzkoušejte i koření, které zahřívá. Mezi oblíbené patří chilli, skořice nebo třeba kajenský pepř.
Užijte si koupel
Dopřejte si horkou vanu plnou pěny. Teplá voda vám pomůže zahřát se, ale zároveň si odpočinete a zrelaxujete, například po dlouhém pracovním dni.
Chvilka u krbu
Nemusíte topit jen elektřinou nebo plynem, využijte například krb nebo kamna. Teplo z krbu nebo kamen vás zahřeje úplně jinak. Jedná se o zdroj tepla, který dokáže vytvořit útulnost a příjemnou atmosféru.
Zútulněte domácnost
Stejně tak pro zútulnění vaší domácnosti poslouží koberec, kožešina, ale i další bytový textil. Využijte v zimě přehozy, deky a vytvořte si ve svém domě nebo bytě místa, která budou přímo svádět k odpočinku a zaslouženému pohodlí v teple.
Časté dotazy jak topit levněji
Jak topit levněji
Vyzkoušejte například topení dřevem. Využijte krbová kamna nebo přímo krb. Nakupujte dřevo mimo sezónu a výrazně tak ušetřete.
Kdy začít s topením
Dejte na svůj osobní pocit. Počítejte s tím, že pokud máte doma děti nebo seniory, je dobré začít topit i dřív, než začne oficiální topná sezóna. Nebojte se také použít další zdroje tepla, ať už se jedná o krbová kamna, krb nebo třeba nechte otevřenou troubu po pečení.
Zdroje
KOŠEK, Luděk. Žijeme v rodinném domku. Recepty z Receptáře. Brno: RENA, [1992]. ISBN 80-901451-3-2.
SRDEČNÝ, Karel a MACHOLDA, František. Úspory energie v domě. Profi & hobby. Praha: Grada, 2004. ISBN 80-247-0523-0.