fbpx

Nejvyhledávanější ventilátory s předním panelem Vents LD s TURBO výkonem pouze v naší nabídce!

Objevit

Jak ochladit místnost bez klimatizace? Máme pro vás osvědčené rady

Horké letní dny dokáží potrápit i ty nejodolnější z nás. Ale ani pokud nemáte klimatizaci, tak nemusíte věšet hlavu. Existuje totiž nespočet způsobů, jak ochladit byt a jak si udržet v domě příjemné klima i bez ní. Ať už se chystáte na tropické noci, nebo jen chcete udělat vzduch v místnosti svěžejším a snesitelnějším, tak tento článek vám prozradí, jak se ochladit v létě i bez investice do klimatizace.

Přečtením tohoto textu se tedy naučíte, jak si vytvořit v domě příjemné a chladné prostředí i bez nutnosti vlastnit klimatizaci, jak co nejefektivněji zabránit slunečnímu záření v pronikání do oken či proč vsadit na pokojovou rekuperaci vzduchu.

Zamezte přístupu světla

Sluneční paprsky pronikají do místnosti a ohřívají nejenom vzduch v ní, ale i všechny předměty, jež pak sálají teplo dále. Abyste tomu zabránili, tak do místnosti zavěste tlusté závěsy nebo žaluzie, neboť ty utvoří barikádu pro sluneční svit. Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem, jak ochladit interiér domu či bytu, je tedy zablokovat tok světla do místnosti. K tomu stačí pouze zatáhnout žaluzie, a to i za oblačného počasí.

Jen tímto trikem může teplota klesnout až o několik stupňů. Aby ochrana byla skutečně maximální, tak by závěsy mělý být silné a zároveň světlé barvy – ta lépe odpuzuje světlo. 

Problém však je, že když je venku světlo, tak žaluzie či závěsy budou muset být zatažené, díky čemuž ale bude uvnitř tma. Zatemnění místnosti je tedy řešením, ovšem z praktického pohledu není tím nejlepším. Proto pakliže chcete, aby světlo z ulice nadále pronikalo do místnosti, zakryjte okna protisluneční fólií. Ta se pomůže poprat s horkem, aniž by se byt nebo dům změnil v temnou kobku.

Nejlepším způsobem, jak ochladit místnost v horku, je tedy pokrýt sklo speciální reflexní fólií. Při jejím nákupu byste měli vzít v úvahu propustnost světla a míru odrazu infračerveného záření. Tepelné (infračervené) záření totiž vstupuje do místnosti nejenom ve formě přímého slunečního záření, ale také rozptýleně skrze lom světla.

Větrání místnosti

Se snížením nadměrného tepla v nemovitosti pomůže i správné a systematické větrání místnosti – musí se provádět v určitých hodinách v noci a ráno, jinak nebude mít kýžený efekt. Pozor ale na to, že průvan v bytě zároveň zvyšuje riziko onemocnění, proto jej raději nevytvářejte a s vedrem bojujte jinak. Jak?

Je potřeba mít ráno a přes den zavřená okna a v noci je naopak otevírat. Látkové nebo železné rolety se přitom s tímto úkolem vypořádají mnohem efektivněji než ty klasické, neboť blokují až 90 % světla. Kombinace výše zmíněných triků tedy brání před pronikáním slunečních paprsků, ale dále také zabraňuje přehřívání elektrospotřebičů, koberců apod., tedy věcí, které běžně zvyšují teplotu vzduchu v interiéru.

Větrání bytu přes den je tedy obrovská chyba, protože do místnosti se dostává teplo zvenčí a chladný vzduch naopak proudí ven. Z tohoto důvodu by během dne, zejména od 12 do 16 hodin, kdy je slunce nejaktivnější, měla být okna zavřená. Naopak nejnižší teplota bývá mezi 4. a 7. hodinou ranní – v tomto období by měla být okna otevřená. 

Abyste se vyhnuli časnému vstávání, můžete je otevřít už před spaním a zavřít je před osmou. Zkrátka platí, že pokud je venku tepleji než v bytě, pak byste ho neměli větrat.

Praktické zvlhčování bytu

Jestliže k výše uvedeným metodám ještě přidáte zvlhčování místnosti, tak dokážete výrazně srazit úroveň teploty v bytě nebo domě. K tomu je vhodné nejenom mokré čištění, ale také použití ledu, případně zavěšení mokrého prostěradla.

Největší efekt v tom, jak ochladit vzduch v místnosti nicméně udělá zmínění mokré čištění. Chcete-li tedy místnost ochladit a snížit množství těžkého suchého vzduchu, musíte alespoň jednou, ideálně dvakrát denně, umýt podlahy a všechny povrchy co možná nejstudenější vodou. Tato metoda má i další bonus – v bytě se bude lépe dýchat, protože ve vzduchu bude méně prachu, navíc studená voda účinněji eliminuje bakterie. 

Vzduch lze průběžně zvlhčovat i během dne, a to pomocí rozprašovače nebo speciálního elektronického zvlhčovače. Koberec by měl být nejen při čištění odstraněn z podlahy, protože silně přitahuje teplo a je dobrým tepelným izolantem. 

Led jako vítané chlazení do bytu

Není tedy žádným tajemstvím, že studená voda je způsobem, jak ochladit byt v paneláku i jakoukoliv jinou místnost. První možností je lahvička s rozprašovačem – naplňte ji ledovou vodou a jednou za hodinu a půl rozstříkejte. Druhou možností je zvlhčovač vzduchu. Je ale potřeba do něj nalít ledovou vodu a přidat led. Můžete přidat i kapku mátového nebo citronového esenciálního oleje.

Skvělým způsobem, jak ochlazovat místnosti, jsou i obyčejné kbelíky na zmrzlou vodu. Může jich být několik, například 5-6 litrů pomůže snížit teplotu klidně o 3 stupně, nebo i více. Je ale potřeba je umístit výše, například na skříň, nebo ideálně naproti ventilátoru, aby se vzduch efektivněji ochlazoval.

Led
Led

Využijte vzduch z chladnějších místností 

Na chodbě bývá zpravidla vždy chladněji, navíc v případě panelových domů je jednou z místností, kde nejsou okna, takže je potřeba do ní otevřít dveře, aby vzduch mohl proudit do ostatních místností. Pokud se teplota vzduchu v místnosti vyrovná té v chodbě, tak dveře neodkladně zavřete, aby chlad místnost neopustil a případně pokračujte v dalším ochlazování místnosti. 

S ním dokáže pomoci i pokojová rekuperace vzduchu, jež je ideální pro to, abyste nikdy neplýtvali s energiemi. V létě totiž dokáže prostor ochlazovat, naopak v zimě umožní využívat nahromaděné teplo. 

Místnost ochlazujte výkonným ventilátorem

Jak ochladit místnost bez klimatizace? Dobře umístěný a výkonný ventilátor dokáže hravě suplovat úlohu klimatizace, a to za daleko rozumnější peníz. Spousta lidí však umístí ventilátor tak, aby směřoval přímo na ně – ale to rozhodně není to nejvhodnější, co lze s ním udělat. Je totiž lepší, když fouká chladný vzduch na nábytek a ten následně absorbuje teplo jiných předmětů v místnosti. Abyste výsledný efekt maximalizovali, tak před ventilátor můžete dát třeba led, případně jen kbelíky se studenou vodou.

Stropní ventilátor v domácnosti
Stropní ventilátor v domácnosti

Samotný ventilátor totiž místnost příliš neochlazuje. Abyste tedy docílili obdobného efektu jako klimatizace, tak před něj vždy postavte kbelík s ledovou vodou. Pokud máte čas, naplňte jej do 3/4 vodou a zamrazte – bude to ještě efektivnější.

Vyměňte žárovky

Klasické žárovky se během používání citelně zahřívají. V ideálním případě by tedy měly být nahrazeny LED diodami – ty se oproti nim prakticky nezahřívají. Jestliže není možné z jakéhokoliv důvodu žárovky vyměnit, tak je lepší v horkém počasí osvětlení raději vypnout. I takováto drobnost může přispět k tomu, jak ochladit byt.

Žárovky
Žárovky

Tepelná izolace kuchyně

Ať už chcete ochladit samotnou kuchyň, či prostor s kuchyňským koutem, tak mějte vždy na paměti, že v kuchyni je díky velkému počtu topných zařízení teplota vždy nejvyšší, zejména při vaření. 

Používáte-li tedy plynový nebo elektrický sporák, tak byste měli vždy během této doby zapnout digestoř na maximum, potažmo větrat místnost. Vzduch ale může být taktéž ohříván třeba i mikrovlnou troubou.

Z toho plyne, že během parných dní používejte méně domácích spotřebičů. Snažte se nepoužívat sporák ani troubu. To platí i pro rychlovarnou konvici, žehličku, kávovar – všechny tyto spotřebiče ohřívají vzduch. Dokonce i počítač a televize by měly být vypnuté, když je zrovna nepotřebujete.

Vypněte vyhřívaný věšák na ručníky

Topení v bytě v létě nefunguje, ale vyhřívaný věšák na ručníky povětšinou zůstává zapnutý. Pokud je připojen k potrubí s teplou vodou, tak vypněte ventily. S elektrickým vyhřívaným věšákem na ručníky je to jednodušší – vypnete jej vypínačem nebo vytáhněte zástrčku ze zásuvky.

Závěr

Pokud tyto metody použijete jednu po druhé, tak pravděpodobně nezaznamenáte velký rozdíl. Proto je velmi důležité jich zkombinovat hned několik, abyste si bydlení v bytě během léta výrazně zpříjemnili.

Nezapomínejte ani na to, že je nutné ochladit nejenom svůj byt, ale i sebe – proto pijte chlazené nápoje, jezte saláty, dopřejte si zmrzlinu či si dejte chladnou sprchu. Nikdy však místnost neochlaďte do extrému a nesedejte si k ventilátoru, abyste neonemocněli. Mnohem praktičtější je použít kupříkladu pokojovou rekuperaci vzduchu.

Daniel Kovalčík
Daniel Kovalčík
1 března, 2024

Jsem SEO specialista a technologický nadšenec s přesahem do vzduchotechniky. V Primavent pomáháme lidem i firmám s tím, jak vhodně vyřešit rozvod vzduchu.