fbpx

Nejvyhledávanější ventilátory s předním panelem Vents LD s TURBO výkonem pouze v naší nabídce!

Objevit

Co je to rekuperace

S termínem rekuperace jste se již mohli setkat, a to v oboru energetiky. Toto téma se dotýká vytápění vašich domovů nebo firem a přináší s sebou nesčetné výhody. Inspirujte se některými z nich a zařiďte si bydlení podle svých představ.

Co je rekuperace vzduchu

Jedná se o proces, při kterém se teplo z odváděného vzduchu vrací zpět do domu. Veškerý tento proces probíhá pomocí výměníku tepla, který je umístěn v rekuperační jednotce. Odváděný vzduch prochází výměníkem tepla a předává své teplo čerstvému vzduchu, který je přiváděn do domu. Tím se například snižuje potřeba vytápění v zimě a chlazení v létě. Už žádná nutnost otevřených oken bez sítěk, vlhnutí domu z deštivého počasí a podobně. Odměnou vám bude jen zdravý a čerstvý vzduch, a to vše bez tepelných ztrát.

Rozdíly v rekuperačních jednotkách

Rekuperační jednotky mohou být lokální a centrální. 

Lokální rekuperace

Výhodou lokální pokojové rekuperace je jednoduchá a rychlá instalace bez vysokých nákladů. Tento typ rekuperační jednotky se hodí pro větrání přes zeď. Je na vás, zda ji umístíte do ložnice, obývacího pokoje, dětského pokoje nebo pracovny.

Centrální rekuperace

Naopak centrální rekuperace vzduchu se hodí pro instalaci již při stavbě nebo větší rekonstrukci domu. Oceníte ji také v komerčních prostorách. Výhodou je odvětrání veškerých místností jediným zařízením. 

Další dělení

Zároveň se také dělí na jednookruhové nebo dvouokruhové. Jednookruhové jednotky používají k výměně tepla jeden výměník. Dvouokruhové jednotky používají dva výměníky, jeden pro teplo a jeden pro vlhkost. Dvouokruhové jednotky jsou účinnější než jednookruhové jednotky, ale jsou také dražší. Tato prvotní investice se vám však velmi rychle vrátí. Je na vás, jakou rekuperační jednotku si vyberete. Svými požadavky a prioritami snadno vyberete konkrétní parametry i požadovaný výkon. 

Výhody rekuperace

Přemýšleli jste o rekuperaci už před samotnou stavbou domu nebo si ji chcete pořídit do stávajícího bydlení? V tomto případě rozhodně neváhejte a užijte si výhody, které s sebou přináší. 

Bojujte s vlhkostí

Nejenže vám pomůže bojovat s vysokou vlhkostí, což oceníte nejen u starších staveb, ale také u novostaveb, které nestíhají pořádně proschnout. Rekuperační jednotky udržují v domě příjemnou teplotu a vlhkost. Výrazně tak zlepšíte komfort bydlení a snížíte riziko vzniku plísní a dalších problémů způsobených vlhkostí.

Ušetřete za energie

Zároveň výrazně snížíte své náklady za energie. Sami určitě dobře víte, že v současné době je cena za vytápění jednou z největších položek v rodinném rozpočtu. Využijte tak veškeré možnosti, jak tyto náklady omezit a přesto si užívat komfortní bydlení.

Funguje to tak, že rekuperační jednotky vracejí teplo z odváděného vzduchu do domu. Tím se snižuje potřeba vytápění v zimě a chlazení v létě. Úspora nákladů na energie může být významná, zejména v domech s vysokým energetickým výkonem. 

Záchrana pro alergiky

Rekuperaci ocení také alergici, astmatici a celkově lidé, kteří mají problémy s dýcháním. Odměnou vám bude čerstvý a zdravý vzduch v klidu svého domova, aniž byste museli otevírat okna nebo vycházet na terasu či zahradu. Rekuperační jednotky navíc odstraňují z vnitřního vzduchu prach, pyl, bakterie a další nečistoty. To nejen zlepšuje kvalitu vzduchu, ale také přímo snižuje riziko alergií a respiračních onemocnění.

Pro koho je rekuperace vhodná?

Věděli jste, že rekuperační jednotky patří mezi nejoblíbenější způsoby, jak zlepšit kvalitu vzduchu v domě? Rekuperace se hodí do všech typů domů, ať už se jedná o starší stavby, rekonstruované domy, případně zmíněné novostavby.

Pokud uvažujete o instalaci rekuperační jednotky, je důležité si vybrat jednotku, která je vhodná právě pro váš dům. Ideální způsob, jak zjistit přesné požadavky je konzultace s odborníkem, který vám pomůže vybrat jednotku s optimálními parametry a konkrétním řešením na míru.

Časté dotazy k rekuperaci

Proč si pořídit rekuperaci?

Jedná se o ideální způsob přirozeného větrání a recyklace vzduchu, a to vše bez jakékoliv nutnosti otevírat okna. Věděli jste, že právě otevřenými okny utíká z domu největší množství tepelné energie?

Jak je to s rekuperací a klimatizací?

Není problém použít rekuperační jednotky i v klimatizovaných domech nebo komerčních objektech. V létě je tak přiváděný čerstvý a teplý vzduch ochlazován odváděným odpadním vzduchem, který je chlazen klimatizací a vy si můžete užít příjemnou teplotu a komfort i bez větrání.

Zdroje

PERLÍK, Martin. Rekonstrukce rodinného domu: 100+5 tipů. 3., aktualizované a rozšířené vydání. Praha: Grada Publishing, 2019. ISBN 978-80-271-2912-6.
Rekuperace, filtrace a nové výrobky ve vzduchotechnice. Ústí nad Labem: Dům techniky ČSVTS, 1986.

Daniel Kovalčík
Daniel Kovalčík
1 září, 2023

Jsem SEO specialista a technologický nadšenec s přesahem do vzduchotechniky. V Primavent pomáháme lidem i firmám s tím, jak vhodně vyřešit rozvod vzduchu.